BİR EVİ BAŞTAN YARATMAK

Merhaba

Uzun zamandır bloğa bir şeyler yazmıyordum. Yazmaya değer bir şeyler yoktu belki de…
Son 6 haftadır evde tadilatla uğraşıyordum. Benzer deneyimleri yaşayan ülkemizde ve dünyada bir çok insan var. Evlerini seviyorlar, konumları, katları iyi. ”Eskidi bu satayım” diyemiyorlar . Lakin ev eskiyor. Çoğu insan eskiyi satıp yeni evler almayı tercih ediyor. Bütçeleri istedikleri konuma müsade etmediğinde ise şehirden daha uzağa gidiyorlar. Evini seven ise  tüm tesisatı ve  banyo tuvaleti yeniliyor. Ben evimin ulaşım kolaylığını, güneş almasını , sitemdeki ortamı seviyorum. Yenilemeyi seçtim.

Size  kendi evimdeki tadilatı aşamaları  ile anlatmaya çalışacağım. Aşağı yukarı 40.000 tl bir bütçe nelere dikkat etmeniz nerelerden yardım almanız gerektiğinin altını çizmeye çalışacağım.

Ben şanslıydım işe başlarken. Çünkü ne nereye nasıl konacak, planlayıp, çizen, fikir veren, pratik öneriler veren bir mimar arkadaşım yanımdaydı. Buradan Meltem Mimarsinanoğlu Şarman‘a teşekkürü borç bilirim.

İlk önce planlama ile başladık elimizde çizimler vardı ne nereye konacak biliyorduk. İkinci aşama bu işleri kim yapacak sorusuna cevap bulmak idi. 3 farklı kişi ve kurumdan  fiyat teklifi aldık. İlk teklif 11 bin liraydı tesisat elektrik ve fayans işçiliğini kırma ve yapmayı kapsıyordu. İkinci teklif bir kurumdan idi hem bize malzeme satacak hem de işçilik verecekti 16 bin lira dediler 8 bin lirası işçilik idi. son teklif 5500 tl idi.Ekstralar ile biz 6000tl ödedik. (tadilat bu en ucuz ile 35 gün sürdü) En ucuzu seçmemizin negatif tek yanı sürenin uzaması idi. Şansımıza seçtiğimiz usta işinin erbabı çıktı. Bizim düşünmediklerimizi o düşündü yaptı.

İkinci bulmamız gereken usta marangoz idi dolaplar yapılacak kapılar değişecek idi. Malzemede alman blum markasının menteşe ve çekmeceleri kullanılacaktı. Marangoz için tek kişi ile görüştük referansı mimarımız idi.  Marangozun yaptığı işlerin içinde mutfak dolabı, küçük odaya bir gömme dolap ve  6 kapı vardı  yaklaşık 11.000tl tuttu.

İlk çizimlerin üstünde ufak değişiklikler  yapıldı dolap tip ve boyu değişti.

Mutfak için iki önemli seçim daha yapmalıydık. Tezgah malzemesine karar verecektik.Eski tezgahım afyon şeker mermeri idi. Muğla’daki evimizde ise granit kullanmıştık. Bu defa hem güzel görünüş hem de hijyen nedeniyle  belenco marka quartz tezgah seçtim. metretül fiyatı 450 tl gibi bir rakama geliyor. Tezgah renginde grey montana isimli gri rengi seçtim. Gri ve beyaz seçimlerim üzerinden gidiyordum. Alışılmış olan beyazı istemedim. Simli allı güllü şeylerde istemedim. Pembe sıçan kadınlardan olamadım gitti 😛 Simli, ayna kırıklı, camlı, deniz kabuklu modeller vardı. Ben olabildiğince düz bir gri istedim.

En zorlandığım kısım ise tezgah arasındaki seramik seçme kısmı idi. Belenco tezgahın malzeme ve renginden bir tezgah arası fiyatı ikiye katlamak demekti. Daha ucuz ve orjinal bir model arayışına girdim. Klasik  subway tile denen beyaz fayanslarıda düşündüm ama o modeli  country tarz mutfaklarda kullanıyorlardı. Ben daha modern hatlar istiyordum. Parıltılı renklerden ise bien seramik beton bianco serisinde karar kıldım. Gri tezgahım ile en uyumlu, farklı ve zamansız üstelik de diğer tezgah arası ürünlerden çok daha ucuz ama gösterişli bir malzemeydi.Tezgah arası bana 350 tl gibi bir rakama geldi)

Çizimler ve ustalar oluşunca beyaz eşya kısmını araştırmaya başladık. Ankastre set , bulaşık makinası ve buzdolabı alacaktık. 20 seneyi devirmiş emektar eşyalarımız da bu aşamada  değiştiriyorduk. Peşin almaya karar verdik ötv indirimlerinden yararlanalım dedik. 31  mart 2017 de kombi tipi buzdolabı, tam entegre bulaşık makinası ve ankastre seti  6600 liraya bosch marka ürünlerden aldık.Garanti uzatmalar ile bize  7100 tl ye patladı bu alışveriş.  Önce siyah ankastreler alıp sonra beyaz ile değiştirdim. Mutfağımın alanı oldukça küçük idi beyaz renk dolaplarda siyah ankastreler alanı çok bölüp olduğundan küçük gösterecekti. Doğru bir karar vermişim.

Yıkım başlamadan almak istediğim fayansların renk ve markalarını belirlemiştim. Bu aşamada renklere ve fayans tiplerine karar verirken pinterestde albümler oluşturmak çok işime yaradı.O kadar çok resim bakmıştım ki artık kafamda ne istediğim canlanıyordu. Gri  beton dokular ile ahşap desenli fayanslar favorim olmuştu. Banyo için de ayrı bir pinterest sayfası oluşturmuştum.

Duşakabin firması ararken de Ankara menşeili Carriera firmasını buldum. parekende satışları yoktu bayileri aracılığı ile sipariş verdim 6 ve 8mm demperli camdan teknesiz duşakabin oldu. 120x80cm boyutlarda 190cm yükseklikte kabin montaj dahil 1600 tl tuttu.

Sonra rüzgarlıda gezinmeye başladık. Aslında birbirinin benzeri ürünler vardı her dükkanda. Kafamdaki resimlere uygun ürünleri iki markadan bulabildim. Mutfak yer ve tezgah arasını Bien seramikten, banyo duvar yer ve ahşap desenli seramiği ise çanakkale seramikte buldum.

Mimar arkadaşımın tavsiyesi ile banyo dolaplarını yaptırmayıp hazır almaya karar verdim.Banyo dolaplarım için ikea’nın godmorgon serisini kullandım. (3300 tl gibi bir rakama geldi) çamaşır makinesı dolabı olmadan o da 300 tl gibi bir şeye geldi.

Mutfak masasında ve taburelerinde ikeanın  duvara monte masasını ve ucuz taburelerini seçtik.

Lavabo seçerken ikeanın bir videosundan etkilendim. Aynı video yüzünden lavabomun alt çekmecesi çöp ve deterjan çekmecesi oldu.

Eviye ve bataryayı ikeadan aldım.

Tüm bu süreçte neler öğrendiğime gelince;

1- Bir bilene danışmak en önemli şey imiş.Bir mimardan fikir alın bunun için bütçe ayırın. inşaat işi mobilya değiştirmek gibi değil akıllı öneriler hayatınızı  o evde belki 20-30 sene kolaylaştıracak. Bir mimarın tavsiyeleri size çok kullanışlı fikirler veriyor , alanı çok güzel kullanmanızı sağlıyorlar.

2- Derz renginde koyu rengi seçmek her zaman daha iyi sonuç veriyor. Özellikle gri tonları çok başarılı. Mutfak ve koridor  fayans arasında açık renk kullandım evdeki inşaata dair tek pişmanlığım da bu seçimim oldu.

3- Komşularınızın insanların zevklerine bakarak kendi fikirlerinizi oluşturmayın. Risk alın orjinal ve yeni fikirler denemekten kaçınmayın. Dünyadaki insanlar ne yapıyor haberdar olun. Pinterest bu açıdan çok faydalı.

4- Bir alanın estetik görünüşü kadar temizlik kolaylığı, hijyeni  önemli. Modası geçmeyecek seçimler yapmaya gayret edin.

5- Renklerin etkilerini öğrenin. Mesela ben gri ve beyaz gibi renkleri seçerken nötr ve zamansız renkler olduğu için seçtim. Aksesuarlar ile dilediğiniz renkli havayı yaratmak kolay. Renkli havlular paspaslar ile gri bir banyo bile cıvıl cıvıl olabilir. Beyaz- gri mutfakta  renkli tencere ve çaydanlıklar  asacağınız bir tablo bile renk verebilir.

6- Ne kadar çok dolap o kadar derli toplu bir ev demekmiş

7- Marie Kondo‘nun videolarına bir gözatın. Japon minyon kadın ev düzenlemenin kitabını yazmış.

8- Aydınlatma çok önemli imiş. Led aydınlatmalar hem sıcak bir güneş ışığı etkisi yaratıyor hem de  enerji tasarruflu ampullerin yarısı kadar enerji harcıyormuş.  Aydınlatmalarım için mutfak koridor ve küçük odamda ikea ranarp serisinden faydalandım. (aydınlatmanın tamamı tezgah arası ledlerle 1500tl civarı idi)Tchibo ‘dan tezgah altı ledler ve buzdolabına astığım kara tahtayı aldım.  sadece mutfak banyo değil tüm evin aydınlatması led oldu. Buzdolabı değişikliği ve ledler ile  100 tl civarı gelen  elektrik faturam 76 tl ye düştü. gelecek aylarda bu düşüşün artmasını bekliyorum. inşaat sonrası çamaşır ve bulaşık makinası süpürge deli gibi çalıştı. ilerdeki faturalar için buraya eklemeler yaparım.

Sonuç nasıl mı oldu?

işte böyle ;

önce ;

 sonra ;

mutfak için ise bu videoya bakabilirsiniz;

Banyo için ise  bu videoya bakabilirsiniz ;

 detaylı resimler için ise instagram adresime göz atabilirsiniz.

Son olarak evde salonda ahşap parkeler vardı onları zımparalama ve cilalama için de internetten ilk çıkan kişiyi buldum  350 liraya yaptılar güzel de oldu.

Salon ve odalarda yine ikea led aydınlatmalar kullandım. Salondaki yemek masasının üstüne bir lamba ortalandı asıldı. Aydınlatma düğmeleride  ayarlanabilir dimmer seçildi. böylece odaya ister loş ister aydınlık hava verilebiliyor. Aynı sistemi oturma odası ve yatak odası için de kullandım.

Salon ve odalarda klasik renk boyalar seçtim. Çakıltaşı mutfak koridor ve bir küçük oda için, Damla sakızı ve bir tür turuncu yatak odam için, salon için ise ıslak kum ve kesekağıdına benzer bir kahve tonu kullandım.

Son olarak eklemek istediğim komşularımız çok anlayışlı idiler pisliğe gürültüye hepimiz yaptırıyoruz olur bir aylık çile dediler bizimle katlandılar. Tüm bu inşaat sırasında ev yaşanılır bir yer değildi. Kedilerime  Gül Çalışır Açan baktı neredeyse iki ay boyunca. Bizi ise Deniz Kıratlı evinde misafir etti ,kendisi annesinde yaşadı evini bize bırakıp gitti.Bu insanlar destek ve anlayışları olmasa çekilir bir süreç değildi. toz içinde bir ev  tuvalet banyo yok su yok. Bu işe girişeceklere şimdiden  sabır ve kolaylıklar diliyorum.

İhtiyacı olanlar için şuraya da ustaların  iletişim numaralarını bırakıyorum.

Ankara için Fayans ustası Şinasi Gürsoy  tel: 0532 504 44 66
(elektrik , tesisat boya işlerinden de anlar)

Ankara için  Marangoz Satılmış Külçe tel :0543 460 45 27

2 comments On BİR EVİ BAŞTAN YARATMAK

  • İnce ince düşünmüşsün. Mutlu günlerde kullanmanı dilerim. Bu işlerde acele etmemek ve çok ucuza kaçmamak lazım. Bi de işleri tanıdığa yaptırmamak, referans verebilecek kişilerden sorarak seçmek lazım. Sonrasında, yıllarca kullanırken benim gibi arkasından küfredilebiliyor yaptırdığın yere.

  • Teşekkürler yorumunuz için :).Ben bir aracı kullanmadan yapmaya çalıştım. Aşağı yukarı ne kadar bütçe kullandığımı özellikle yazdım ki aklında olan ihtiyacı olan için bir yol haritası işlevi görebilsin. Bu işlerden sonra boya ve ekstra aydınlatmalar eklenince maliyet de 42 bine ulaştı. Ama içime sindi ve değdi. Aracıyı aradan çıkarmak gerekiyor ve sanırım yaklaşık iki ay insan çok yıpranıp yoruluyor. temizliği ayrı bir dert ve süreç 🙂

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer